Error: Your upload path is not valid or does not exist: /www/apollo_klienci2/www/blog.cyngiel.com.pl/wp-content/uploads Broń czarnoprochowa - zmiany w prawie? - Blog Cyngiel

Broń czarnoprochowa – zmiany w prawie?

Broń czarnoprochowa – zmiany?

Bronią czarnoprochową nazywamy wszelkiego rodzaju działa i broń ręczną produkowaną do XIX wieku oraz wszelkie późniejsze repliki. Wystrzał z takiej broni następuje poprzez spalenie czarnego prochu (dzisiaj już praktycznie nieużywanego, proch ten został wyparty przez nowocześniejsze technologie – np. trotyl). Najczęściej taką broń ładowało się przednią stroną gdzie wkładano nabój i czarny proch właśnie.

Czy broń czarnoprochowa jest legalna?

Jak najbardziej. Na mocy ustawy z 2011 r, w Polsce legalne jest posiadanie broni czarnoprochowej ładowanej amunicją rozdzielnego ładowania. Nie wymagane są do jej posiadania dodatkowe pozwolenia czy dokumenty. Jedynie sam czarny proch jest w pewien sposób reglamentowany. Zakup jest stosunkowo prosty i może się odbyć za okazaniem Europejskiej karty broni palnej.

Zmiany?

W chwili obecnej są prace komisji, która próbuje zaimplementować dyrektywę Unii Europejskiej do obecnej ustawy o broni i amunicji. O ile oryginalne bronie czarnoprochowe mają pozostać bez koncesji, tak wszelkie repliki (których oczywiście jest o wiele więcej) będą musiały najprawdopodobniej być koncesjonowane. Zobaczymy co przyniesie przyszłość.

Zapraszamy do zajrzenia do naszej witryny – broń palna.

 

Udostępnij ten artykuł